DOPRAVA - ROPA 
 
 
NA CESTE K VRCHOLU  
 
 Je zrejmé, že Zem so svojimi zdrojmi nie je nevyčerpateľná a je len otázkou času kedy ropné polia, aj tie ktoré sa dnes zdajú neprístupné, nenávratne vyschnú. Na otázku koľko času nám zostáva na vyriešenie problému s ropou, sa názory rôznia. Renomovaní odborníci, ale aj veľké ropné spoločnosti predpokladajú, že je to možno 40 alebo 50 rokov.
Do roku 2010 by sa spotreba mala zvýšiť na 90 milión barelov za deň. V období od roku 2005 do 2020 by ťažba mala dosiahnuť svoj vrchol a potom bude nevyhnutne klesať. Podobne ako to bolo v USA, kde ťažba ropy kulminovala v roku 1970, svetová produkcia dosiahne svoj vrchol počas nasledujúcich dvoch desaťročí. Niektorí analytici dokonca očakávajú vrchol už okolo roku 2005 iní hovoria o roku 2020. Po dosiahnutí vrcholu je pokles nevyhnutný. Tento stav môže nastať náhle alebo pomaly. To čo nastane nebude však charakterizované nedostatkom ropy. Bude to len stav nedostatku lacnej ropy.

Po dosiahnutí maxima ťažby sa dá počas nasledujúcich 50-tich rokov očakávať pokles produkcie spojený s narastajúcou cenou ropy. Obdobie lacného dovozu sa stane minulosťou. Tento proces, ktorý sa javí ako nevyhnutný, môže mať obrovský dopad na svetovú ekonomiku. Nie je možné povedať, že by si svetové ropné monopoly a najsilnejšie krajiny sveta, túto situáciu neuvedomovali. Dôkazom toho je silné angažovanie sa v oblasti Kaspického mora (ďalšie z veľkých nálezísk ropy), ale aj udržanie si pozícií v oblasti Blízkeho Východu (permanentné napätie v Perzskom zálive). Boj o tieto zdroje bude však stále intenzívnejší. O slovo sa totiž hlásia noví konzumenti počtom obyvateľov a rastom svojej ekonomiky väčší ako súčasné vyspelé krajiny (Čína, juhovýchodná Ázia). Z modelovania spotreby vychádza, že v roku 2050 by asi 9 miliárd ľudí mali spotrebovávať toľko ropy koľko je potrebovali 3 miliardy ľudí v roku 1950. To v podstate znamená, že na jedného obyvateľa jej bude trikrát menej.

Zmenšovanie zásob ropy je pomalý proces a pokiaľ si Saudská Arábia, Irán, Irak, a Kuwait udržia tempo produkcie, svet nepocíti nedostatok ropy odrazu. Podľa renomovanej konzultantskej spoločnosti Petroconsultants so sídlom v Ženeve bude spotreba ropy v roku 2050 predstavovať len jednu štvrtinu súčasnej spotreby. Podľa iného odborníka prof. Johna D. Edwardsa z univerzity v Colorade bude ťažba ropy kulminovať v roku 2020 pri 33 miliárd barelov ročne. Ak sa však nebude investovaných niekoľko sto miliárd dolárov do zvýšenia efektívnosti ťažby, bude produkcia kulminovať ešte skôr. Sú to informácie, ktoré sa ešte pred pár rokmi v odbornej verejnosti neobjavovali. Väčšina odborníkov bola presvedčená, že objavy nových ložísk ropy závisia len od množstva investícii vložených do prieskumu, aktuálnej ceny ropy a politickej situácie. Situácia sa však mení a pomaly dozrieva čas na zmenu myslenia.

Celosvetová spotreba ropy je v súčasnosti viac ako 25 miliárd barelov za rok. Predpovede o tom, že jej ťažba bude kulminovať v najbližšom desaťročí a následne sa bude znižovať, sú postupne akceptované viacerými renomovanými inštitúciami vrátane US Energy Information Agency a International Energy Authority. Takéto predpovede pochádzajú aj od Medzinárodného menového fondu, Svetovej banky a rôznych organizácii pracujúcich pod záštitou OSN. O tom, že obavy o stále zmenšujúce sa rezervy ropy začínajú mať ostrejšie kontúry svedčia aj udalosti z novembra 1997 kedy dvaja renomovaní geológovia Colin J. Campbell z Oxfordu a Jean H. Laherrere so 40 ročnou praxou pri prieskume ložísk pre ropné spoločnosti Total, Texaco and Amoco, prezentovali referát na konferencii Medzinárodnej Energetickej Agentúry (IEA) OSN v Paríži. Vo svojej analýze Campbell a Laherrere dokonca znížili celosvetové rezervy ropy na 850 miliárd barelov. Po prijatí tohoto príspevku IEA opustila svoj dlho pretrvávajúci názor, že objavy nových ložísk sú len otázkou ceny ropy (čím vyššia cena tým viac ložísk sa objaví). V marci 1998 na moskovskom sumite siedmych najpriemyselnejších krajín sveta G-7 prezentovala IEA názor Campbella a Laherrera, že nová ropná kríza, zapríčinená nedostatkom ropy, môže vypuknúť v plnej šírke niekedy medzi rokmi 2010 a 2020.

K podobnej argumentácii sa postupne pripájajú ďalší ako napr. výkonný riaditeľ najväčšej talianskej ropnej spoločnosti ENI S.p.A, ktorý navyše posunul obdobie kulminovania nasledujúcej ropnej krízy medzi roky 2000 a 2005. Súčasne predpovedá nárast ceny ropy na 30 USD za barel po tom, čo britská a nórska ťažba ropy v Severnom mori začne klesať. Za zmienku stojí aj skutočnosť, že USA už prekročili vrchol ťažby na Aljaške. Otvorenou otázkou zostávajú potenciálne zdroje ropy v rozvojových krajinách tretieho sveta. Odborníci zaoberajúci sa ťažbou ropy sa dnes delia na dva tábory - optimistov a pesimistov. Zarážajúce však je, aký je malý rozdiel medzi oboma tábormi. Obidve skupiny súhlasia s tvrdením, že dodnes sme spotrebovali 800 miliárd barelov. Pesimisti tvrdia, že nám zostáva ešte 1000 miliárd, čo znamená že ťažba bude kulminovať v roku 2005. Optimisti veria, že k dispozícii je ešte 1800 miliárd barelov a že ťažba dosiahne svoj vrchol v roku 2020. Ak je však tých 15 rokov jediným rozdielom medzi optimistami a pesimistami, malo by byť našim poslaním pripravovať sa na obdobie, kedy ropy nebude toľko, koľko je jej dnes.

 

HORE