DOPRAVA - ROPA 
 
 
HĽADANIE NOVÝCH ZDROJOV  
Tak ako rastie počet obyvateľov, rastie aj spotreba ropy a stále viac ľudí sa uchádza o stále menej zásob. Od roku 1950 do roku 1990 sa počet obyvateľov zdvojnásobil z troch na šesť miliárd. Počas toho istého obdobia sa však počet automobilov zvýšil desaťnásobne z 50 na 500 miliónov. Inými slovami autá sa reprodukujú až 5 krát rýchlejšie ako ľudia.

 Tri miliardy ľudí v Ázii a Afrike má rovnakú túžbu užívať výhody automobilu ako ľudia vo vyspelých krajinách. Ak by obyvatelia len v Číne a Indii spotrebovávali toľko ropy, ako to dnes robí priemerný Američan, musela by sa celosvetová ročná produkcia strojnásobiť. Otázkou teda je, kto zabezpečí dostatok ropy aj pre tieto krajiny.

 Domáce zdroje to nebudú. V Číne, najrýchlejšie sa rozvíjajúcej ekonomike na svete, vysoké nádeje vkladali do domácich ropných ložísk (Tarim, západná časť Číny). Nádeje sa však ukázali ako neopodstatnené a domáce zdroje nevzbudzujú veľkú dôveru. Čínska národná ropná spoločnosť dnes investuje vo Venezuele, Mexickom zálive a pri Kaspickom mori.

Svet sa v súčasnosti nachádza v stave horúčkovitého hľadania nových ložísk ropy. Ropné monopoly investujú stále väčšie sumy do prieskumu nových ložísk a Zem je prevŕtavaná  aj na tých najneprístupnejších miestach - Aljašku a Antarktídu nevynímajúc. Nielen viac vrtov, ale aj nové  techniky majú pomôcť vyťažiť to, čo ešte zostalo pod zemským povrchom. Z fyzikálneho hľadiska ťažba ropy zo stále zložitejších geologických podmienok znamená hlbšie vrty, viac materiálov (budovanie stále dlhších ropovodov) a väčšiu námahu na dosiahnutie toho istého cieľa. Výsledkom sú vyššie náklady. Len v roku 1998 sa do prieskumu ložísk ropy a zemného plynu vložilo asi 94 miliárd dolárov, čo je o 11% viac ako v predchádzajúcom roku. Investície však nepochádzajú len od ropných gigantov ako je Exxon, Shell alebo BP. Podľa analýzy z roku 1995 sa na týchto investíciách podieľajú aj daňoví poplatníci. Len v USA predstavovali daňové úľavy a subvencie pre ropné spoločnosti viac ako 5,2 miliardy dolárov. Po započítaní nákladov na obranu ropných polí v Perzskom zálive sa táto čiastka vyšplhá až na 35,2 miliardy dolárov. O rozsahu investícií, ktoré pre najväčšie ropné spoločnosti predstavujú sumy väčšie ako je hrubý domáci produkt mnohých štátov sveta, hovorí aj nasledujúca tabuľka.
 Investície do prieskumu a ťažby ropy v roku 1997:

Pri prieskume nových ložísk títo priemyselní giganti často spájajú svoje sily. Tak napr. BP a AMOCO plánujú investovať 5 miliárd dolárov počas piatich rokov do prieskumu na severnom pobreží Aljašky a v Arktickej oblasti. V prípade úspechu sa uvažuje o transportovaní ropy podmorským potrubím (pod ľadovou pokrývkou Severného ľadového oceánu). Na svete sa nachádza len veľmi málo tak odľahlých a neprístupných oblastí ako sú tieto. Technický rozvoj neobchádza ani hľadanie nových ložísk ropy a jej ťažbu. Prichádzajú stále nové techniky - trojrozmerné počítačové modelovanie vyťažených ložísk, horizontálne vŕtanie, to všetko spolu so znižovaním spotreby automobilov môže predĺžiť životnosť zdrojov, nemôže však zabrániť ich vyťaženiu. Každý deň sa svet spotrebuje 73 milión barelov ropy objaví sa jej len 15 milión. Je to nová situácia. Ešte pred pár rokmi to bolo naopak. Spaľovať viac ako objavovať to je cesta ku kolapsu.

HORE