ALTERNATÍVNE PALIVÁ

 

AUTOMOBILY S PRIAMYM SPAĽOVANÍM VODÍKA
Automobily spaľujúce vodík v motore s vnútorným spaľovaním využívajú reakciu vodíka so vzdušným kyslíkom, pri ktorej vzniká energia a táto sa využíva na pohon vozidla. Zjednodušene sa dá povedať, že jedinou zmenou je náhrada benzínu za vodík, pričom ostatné časti vozidla zostávajú funkčne tie isté.
Ako palivo pre vozidlá sa vodík dnes nachádza len experimentálnej fáze svojho vývoja, avšak jeho perspektíva je veľká. Uplatnenie sa týchto vozidiel na trhu si však bude vyžadovať prekonanie viacerých problémov. 
 

Jedným z nich sú v súčasnosti vysoké náklady na distribúciu vodíka. Dôležitým prvkom vo vývoji týchto vozidiel je tiež ich bezpečnosť. Hoci vodík je v otvorenom priestore „bezpečnejší“ ako zemný plyn, pretože sa vo vzduchu okamžite rozptýli a stúpa do výšky, v uzatvorených priestoroch ako sú vozidlá alebo garáže predstavuje veľmi veľké nebezpečenstvo. Osobitné bezpečnostné opatrenia sú v prípade takéhoto skladovania potrebné. Súvisí to s tým, že na zapálenie vodíka je potrená oveľa nižšia energia ako na zapálenie zemného plynu a často na zapálenie je dostatočná už iskra elektrického zapaľovania.
Musahi 2                                                                     Musahi 8
Jedným z prvých automobilov priamo spaľujúcich vodík bolo japonské vozidlo nazvané Musahi 2  vyvinuté v Musahi Institute of Technology. Jeho predchodca Musahi 1 bola motorka jazdiaca tiež na vodíkový pohon. V tomto  inštitúte sa vývoju automobilov s priamym spaľovaním vodíka venujú už od roku 1970. Posledným z radu vyvinutých vozidiel bol Musahi 10 postavený na báze automobilu Nissan. Vozidlo podobne ako jeho predchodcovia využíva skvapalnený vodík skladovaný v „super izolovanej“ nádrži pri teplote mínus 253 st. Celzia. Na dopravu vodíka do motora sa používa špeciálne čerpadlo pracujúce pri tlaku 10 MPa.  Objem palivovej nádrže je 100 litrov, čo postačuje na prejdenie asi 300 km. Nový systém spaľovania umožnil tiež podstatne znížiť emisie NOx.

Musahi 7                                                                                     Musahi 10

Na základe porovnania energetickej hustoty skvapalneného vodíka s inými palivami vyplýva, že charakteristiky tohto paliva v najnovších vozidlách sú už porovnateľné napr. s metanolom. V mnohých parametroch je kvapalný vodík lepším palivom ako olovené batérie v elektromobiloch. Pre typické vozidlo však vyše 100 litrov vodíka ešte stále dosahuje len asi 30% energetickej hustoty 30 litrov benzínu.

Porovnanie energetickej hustoty niektorých palív podľa Musahi Institute of Technology je uvedené v nasledujúcej tabuľke:


 Pozn.: energetická hustota olovených batérií je 40 Wh/kg.
Problémy s bezpečnosťou a cena vozidiel s priamym spaľovaním vodíka sú však hlavnými dôvodmi, prečo sa súčasný vývoj využitia tohto paliva v automobiloch uberá skôr cestou palivových článkov, kde sa vodík využíva na výrobu elektrickej energie.
HORE