ALTERNATÍVNE PALIVÁ

PROPÁN-BUTÁN (LPG)  
 Propán-bután vzniká v rafinériách ako vedľajší produkt pri spracovaní ropy. Je to ľahká, plynná frakcia, ktorá je skvapalňovaná chladením pričom vzniká tzv. LPG (Liquid Petroleum Gas), ktorý je možné využiť ako palivo v motorových vozidlách. Pomer propánu a butánu v LPG sa mení v zime a v lete, a tiež existujú rozdiely v zložení v jednotlivých krajinách. LPG sa ako palivo pre motorové vozidlá používa už viac ako 60 rokov a vo svete jazdí viac ako 5 milión takýchto vozidiel. V krajinách OECD sa toto palivo podieľa piatimi percentami na celkovej spotrebe palív v doprave. 
Krajiny s najvyšším počtom vozidiel jazdiacich na  LPG:
Krajina Počet vozidiel
Taliansko 1 300 000
USA a Kanada 610 000
Holandsko 600 000
Japonsko 300 000
Austrália 250 000

 

VLASTNOSTI
LPG je palivom s oktánovým číslom vyšším o 5 až 10% ako benzín a je vhodné ako náhrada pre benzínové a naftové motory. Vyššie oktánové číslo umožňuje vyššiu kompresiu a tým vyššiu účinnosť. Výhodou je tiež, že LPG si nevyžaduje obohacovanie zmesi počas studeného štartu motora. Jedným z najdôležitejších dôvodov, pre ktoré sa toto palivo uplatňuje vo svete, je jeho nízka cena.

POUŽITIE LPG
Využívanie LPG v motorových vozidlách je z technického hľadiska overené a bezproblémové. Vyžaduje si však isté úpravy vozidla. V naftových motoroch sú nevyhnutné malé úpravy spojené so zabudovaním zapaľovacej sviečky a elektrického systému. Dnes existujú aj vozidlá využívajúce tzv. duálny systém, v ktorom malé množstvo nafty sa využíva na zapálenie zmesi LPG a vzduchu. Konverzia motorov na LPG nie je náročná, vyžaduje si však odborný zásah.

V súčasnosti sa začína na trhu objavovať stále viac vozidiel (hlavne autobusov) jazdiacich na LPG. Firma MAN dodala niekoľko takýchto autobusov pre Viedeň a španielsky Valladolid v cene 150 tis. ECU za kus. V roku 1995 premávalo vo Viedni 282 autobusov mestskej hromadnej dopravy na LPG, 184 autobusov bolo vybavených duálnym systémom nafta/LPG a 20 starších autobusov jazdilo na naftu. Všetky nové autobusy jazdia na LPG dodávaný rafinériou ropy vo Schwechate (OMV).

 Keďže LPG horí čistejšie ako benzín, motor vydrží viac a vyžaduje si aj menšie náklady na údržbu. Olej, olejový filter, sviečky aj samotný motor vydržia až trikrát viac ako v prípade spaľovania benzínu. Z uvedeného vyplýva, že údržba takýchto vozidiel je takmer zanedbateľná v porovnaní s naftovými vozidlami. Nevýhodou je, že zaobchádzanie s LPG  si vyžaduje osobitné opatrenia z hľadiska bezpečnosti.Na druhej strane je výhodou, že v Európe existuje rozvinutá distribučná sieť zásobovania propánom. Distribučné siete spravidla existujú v blízkosti rafinérií. Do ostatných miest sa LPG dopravuje cisternami. Investície sú však nevyhnutné pre vybudovanie čerpacích staníc poskytujúcich toto palivo. Náklady na jednu čerpaciu stanicu v EÚ vychádzajú asi na 97 tis. ECU. Tankovanie paliva do motorového vozidla trvá približne tak isto dlho ako pri benzíne.

Existujúca infraštruktúra a skutočnosť, že bežné vozidlá môžu byť upravené pre jazdu na LPG v priebehu jedného dňa, robí z LPG z krátkodobého hľadiska atraktívne palivo. Nevýhodou je, že z hľadiska výrobnej kapacity súčasných rafinérií len asi 15% vozidiel by mohlo jazdiť na LPG. Väčšie množstvo je v princípe možné, vyžadovalo by si však špeciálne úpravy v rafinériách a teda aj vyššie náklady.

EMISIE
Z hľadiska vplyvu na životné prostredie sa vozidlá na LPG vyznačujú nižšími emisiami oxidu uhoľnatého, oxidov dusíka, tuhých častíc a organických látok. Do akej miery sú emisie dusíka nižšie, závisí na spôsobe spaľovania (katalýza plynov). Veľmi čisté spaľovanie paliva znamená, že takéto vozidlá sa využívajú hlavne v uzatvorených a slabo ventilovaných priestoroch. Výhodou tiež je, že spaľovanie LPG má za následok aj nižšiu hladinu hluku asi o 5 decibelov v porovnaní s naftovými motormi. Napriek výhodám však spaľovanie LPG nie je úplne bez emisií. Vo výfukových plynoch sa objavuje hlavne CO2, VOC, CO, NO, a metán.

Vo všeobecnosti je možné povedať, že v porovnaní s naftou, používanie LPG vo verejnej doprave vedie k zníženiu úrovne hluku a emisií. Na druhej strane spotreba paliva je vyššia v dôsledku nižšej účinnosti motora. Vozidlá sú vzhľadom na potrebu väčšej palivovej nádrže tiež ťažšie. V nasledujúcej tabuľke sú uvedené niektoré charakteristiky palív a autobusov jazdiacich na LPG a naftu:

 
Nafta
LPG
Hustota paliva (kg/l) 
0,83 
0,54
Kalorická hodnota (MJ/kg)
42,5 
46,1
Tlak v nádrži (atm.) 
1
5
Objem nádrže (litre)
200
340
Zvýšenie hmotnosti (kg)
-
+ 140
LPG NA SLOVENSKU
Kvapalný propán-bután je ako palivo pre motorové vozidlá dostupný aj u nás a bežne sa využíva v autobusoch aj v osobných vozidlách. Cena jedného litra LPG sa na čerpacích staniciach koncom roka 1998  pohybovala od 8,4 Sk do 11 Sk. Spotreba LPG je približne o 1,5 litra na 100 km  vyššia ako v prípade benzínu pre štandardné osobné vozidlo (spotreba cca  8 l/100 km). Z uvedeného vyplýva, že cena za prejdenie 1 km vychádza asi na polovicu ako pri benzíne. K nákladom je však potrebné pripočítať úpravu vozidla. Prebudovanie stojí v závislosti na type vozidla niekoľko tisíc Sk. V prípade Škody Favorit (s karburátorom) takáto úprava vyjde asi na 14 tisíc Sk.  Tieto investície sa však majiteľovi vrátia už pri najazdení 15 tis. až 20 tis. km. Nevýhodou však je nízka hustota čerpacích staníc s LPG na Slovensku.
HORE