|
|
|
|
|
Čo sa týka dojazdu, prvé výsledky svedčia o tom, že vozidlo s 250 litrami dusíka v palivovej nádrži je schopné prejsť asi 300 km. Takéto vozidlo je navyše aj oveľa ľahšie ako elektromobil a plnenie nádrže trvá tiež kratšie - len 10-15 minút. Veľkou výhodou je, že dusík ako palivo je najrozšírenejší plyn v prírode a pri reakcii v motore nevznikajú žiadne škodliviny. Nevýhodou sú relatívne vysoké náklady na skvapalnenie dusíka. Predpokladá sa, že ak by bol kvapalný dusík vyrábaný vo veľkom množstve podobne ako dnes benzín alebo nafta, boli by aj náklady na toto palivo porovnateľné s cenou klasického paliva. Cena vozidla by mohla byť, po vylepšení celého systému, taktiež porovnateľná s cenou klasického vozidla.
VÝROBA DUSÍKA
Proces výroby kvapalného dusíka, pri ktorom je potrebná elektrická
energia, je veľmi čistý a v prípade keď je elektrina vyrábaná z obnoviteľných
zdrojov nevznikajú vôbec žiadne škodliviny. Dokonca aj v prípade výroby
elektriny z fosílnych zdrojov napr. z uhlia je celý proces veľmi čistý.
Bežné spaľovanie uhlia napr. v elektrárňach so sebou prináša emisie CO2
a plynných škodlivín, pričom v odpadovom vzduchu je tiež prítomný dusík.
Pri skvapalňovaní dusíka, ktoré prebieha ochladzovaním vzduchu, je možné
použiť tieto odpadové plyny. Výsledkom je, že CO2 a iné škodliviny skondenzujú
a sú oddelené od skvapalneného dusíka. V takomto prípade nedochádza k tvorbe
žiadnych emisií do ovzdušia. Skvapalnený CO2, ktorý pri reakcii vzniká
je možné chemicky využiť resp. je ho možné zneškodňovať napr. v baniach
a iných podzemných priestoroch.
Kvapalný dusík, ktorý sa dnes bežne vyrába pre potreby priemyslu, je možné distribuovať buď nákladnými cisternami alebo izolovanými potrubiami. Výhodou oproti benzínu je, že by ho bolo možné priamo vyrábať na súčasných čerpacích staniciach vybavených malými zariadeniami na skvapalňovanie dusíka. Technológia si vyžaduje len prístup k elektrickej energii.
PRINCÍP ČINNOSTI LN 2000
Prototyp
prvého vozidla poháňaného dusíkom, označeného ako LN 2000, bol vyvinutý
na univerzite vo Washingtone (USA). Vývoj vozidla, ktoré využíva skvapalnený
dusík (LN2), bol financovaný americkým ministerstvom energetiky. Motiváciou
na jeho vývoj bola snaha o vytvorenie automobilu, ktorý by mohol byť lacnou
alternatívou k palivovým článkom.
LN 2000 je upravený starší Volkswagen Rabbit, ktorý od roku 1984 využívala americká pošta. Vozidlo je dostatočne priestranné na to, aby v ňom mohli byť umiestnené zariadenia na úpravu a využitie dusíka. Väčšina zariadení, ktoré prichádzajú do styku s dusíkom, bola vyrobená z ocele alebo hliníka. Palivovú nádrž vozidla predstavuje Dewarova nádoba obsahujúca 80 litrov skvapalneného dusíka pri tlaku 24 bar, ktorá je proti poškodeniu zabezpečená viacerými zariadeniami. Denné odparovanie dusíka z nej predstavuje približne 3%.
Toto vozidlo jazdí na podobnom princípe ako parný stroj s výnimkou toho, že nemá spaľovací motor. Skvapalnený dusík, skladovaný v tlakovej nádrži pri teplote mínus 196 °C, je tlakovacím systémom dopravený do tepelného výmenníka, kde sa vyparuje v dôsledku vyššej teploty privádzaného okolitého vzduchu do tohto zariadenia. Výmenník tu funguje ako vykurovací systém v bežnom motorovom vozidle s tým rozdielom, že namiesto vzduchu ohrievaného horúcou vodou sa vzduch využíva na ohrev dusíka. Dusík, ktorý veľmi rýchlo expanduje v dôsledku reakcie so vzduchom, je potom pod vysokým tlakom vháňaný do motora (expandéra), ktorý pracuje ako parný stroj a mení tlak na mechanickú energiu, ktorá poháňa kolesá vozidla. Expandér v LN 2000 predstavuje 11,1 kW radiálny piestový vzduchový motor od americkej firmy Cooper Power Tools. Motor má päť 7,5 centimetrových valcov. Každý valec je vybavený oceľovým piestom.
Mazanie rozprašovaním oleja zabezpečuje olejnička na vstupe plynu. Motor je pripojený na pohon predných kolies, pričom vozidlo je vybavené 5-stupňovou prevodovkou.
Niektoré parametre vozidla LN 2000 sú uvedené v nasledujúcej tabuľke: