ALTERNATÍVNE PALIVÁ

ELEKTROMOBILY NA CESTÁCH 
 Na trhu s osobnými elektrickými vozidlami dnes dominujú produkty renomovaných automobiliek, ktoré sa takto pomaly pripravujú na nové podmienky. Dnes prakticky neexistuje významný výrobca automobilov, ktorý by nemal v ponuke aspoň jeden elektricky poháňaný model, alebo by sa nezaoberal jeho vývojom. Napriek uvedenej skutočnosti sa na cestách pohybuje aj veľa vozidiel od malých firiem alebo vozidiel, ktoré si ich majitelia prerobili z klasického automobilu so spaľovacím motorom. V hromadnej verejnej doprave, v ktorej medzi elektromobilmi dominujú trolejbusy, je možné sa vo svete stretnúť už aj s elektricky poháňanými autobusmi. Takéto autobusy nezaťažujú životné prostredie škodlivinami a vzhľadom na tichý chod sa používajú hlavne chránených prírodných oblastiach, kam bežné autobusy nemajú prístup. 
GENERAL MOTORS
Najväčšia svetová automobilka - americký General Motors sa zaoberá vývojom elektromobilov už dlhšiu dobu. Jeden z najlepších elektromobilov, ktorý sa objavil na cestách v roku 1997, bol model s názvom Impact. General Motors vyrobil Impact ako  skúšobné vozidlo, ktoré sa do histórie zapísalo tým, že dosiahlo svetový rekord pre elektromobil v dosiahnutej  maximálnej rýchlosti - 270 km/h. Na jedno dobitie olovených batérií Impact prejde asi 140 km. Batérie si nevyžadujú údržbu a nie je ich potrebné doplňovať kvapalinou. Predchodcom Impactu bol model EV1, ktorý General Motors uviedli na trh koncom roka 1996. Jeho cena bola 34 tisíc dolárov.

SOLECTERIA
Väčšina sériovo vyrábaných elektromobilov má dojazd „len“ 80 až 150 km na jedno nabitie batérií. Do roku 2001 sa však predpokladá, že sa táto hodnota zvýši až na 220 až 300 km. Uvedený predpoklad podporuje skutočnosť, že už dnes existujú niektoré modely , ktoré takýto dojazd dosahujú. Jedným z nich je aj SUNRISE od americkej spoločnosti Solectria, ktorý už v roku 1995 prešiel 360 km a v roku 1996 až 570 km na jedno nabitie batérií.
 
 
 

FORD
Automobilka Ford ponúka svojim zákazníkom v súčasnosti dva elektrické modely - Ecostar a Ranger. Oba modely majú zabudovaný tzv. „rekuperatívny brzdový systém“, v ktorom sa z tepla vznikajúceho pri brzdení (v dôsledku trenia bŕzd) vyrába elektrická energia dobíjajúca batérie. Ecostar sa vyrába už od roku 1993 a používa sodíkové batérie, ktoré majú hustotu uskladnenej energie dva až tri krát vyššiu ako klasické olovené batérie. Model Ranger z roku 1998, využívajúci olovené batérie, dosahuje maximálnu rýchlosť 110 km/h a zrýchlenie z 0 na 75 km za 13 sekúnd. Dojazd na jedno nabitie batérií je cca 75 -85 km.

HONDA
Japonská automobilka Honda má vo svojej ponuke elektromobil EV PLUS. Toto štvormiestne vozidlo bolo prvé, ktoré sa objavilo na americkom trhu s nikel-hydridovými batériami. Dvadsaťštyri 12 V batérií umožňuje maximálny dojazd až 190 km pri 100%  vybití alebo 150 km pri 80% vybití batérií. Plné dobitie batérií je možné za 8 hodín. Vozidlo, ktoré sa objavilo na trhu v roku 1997 je vybavené rekuperatívnymi brzdami a má výkon motora 49 kW pri 8750 ot./min. Dosahuje zrýchlenie z 0 na 100 km/h  za 17,7 sek. Maximálna rýchlosť udaná výrobcom je 120 km/h.

CHEVROLET
V roku 1997 uviedla americká automobilka Chevrolet na trh elektrickú dodávku s označením S Pickup Electric, ktorá má maximálny dojazd 100 km pri konštantnej rýchlosti 70 km/h , 70 km na diaľnici alebo 60 km pri jazde v mestskej premávke s častým zastavovaním a rozbiehaním. Pickup Electric dosahuje pri plne dobitých batériách zrýchlenie z 0 na 80 km/h za 10,5 sek. resp. za 13,5 sekundy pri batériách dobitých na 50%. Elektromobil je vybavený štandardným pohonom predných kolies, ABS brzdovým systémom, bočným airbagom v mieste vodiča a klimatizáciou. Trojfázový striedavý elektrický motor chladený kvapalinou má výkon 85 kW. 26 olovených batérií je možné dobiť za 2,5 hodiny (zo stavu nabitia 15% na 95%). Celková hmotnosť 12 V batérií umiestnených pod podvozkom vozidla je 700 kg.

TOYOTA
Japonská automobilka Toyota uviedla v roku 1996 na trh elektrickú verziu svojho športového modelu RAV4 s označením EV. Toto vozidlo vybavené 24 kovovými nikel-hydridovými batériami sa v Japonsku predáva za 42 tisíc dolárov. Ide o prvé masovo-vyrábané vozidlo s nikel-hydridovými batériami. Výkon motora je 45 kW pri 2600-2800 ot./min. Dojazd vozidla je 200 km pri konštantnej rýchlosti, 180 km na diaľnici resp. 160 km v mestskej premávke. Za 17 sekúnd dosiahne zrýchlenie z 0 na 100 km/h a vyvinie maximálnu rýchlosť 120 km/h (elektronicky obmedzená max. rýchlosť). Plné dobitie batérií trvá 6 až 8 hodín.

PEUGEOT
Jedným z prvých priekopníkov elektrických vozidiel bola aj francúzska automobilka Peugeot. Štandardný model 205 vybavený elektrickým motorom uviedla firma na trh už v roku 1984. Od roku 1989 sa Peugeot stal najväčším výrobcom elektromobilov na svete. Elektrický model 105 je na Francúzskom trhu tak vo verzii coupe ako aj malej dodávky.

MERCEDES-BENZ
Nemecká automobilka Mercedes-Benz spolupracuje na vývoji elektromobilov s firmou AEG špecializujúcou sa na elektrotechnické zariadenia. V rámci tejto spolupráce AEG  vyvinul v roku 1997 zariadenie na elektrické dobíjanie elektromobilov. Mercedes-Benz následne predstavil verejnosti prototyp elektromobilu s označeným W202 využívajúci okrem systému nabíjania aj špeciálne batérie (tiež od AEG). Vozidlo je postavené na základe klasického mercedesu triedy C. Niektoré charakteristiky mercedesu W202 sú uvedené v tabuľke:

LUCIOLE

 V Japonsku bolo koncom roka 1997 predstavené verejnosti elektrické vozidlo s názvom Luciole, ktoré bolo špeciálne vyvinuté pre mestskú premávku. Tento elektromobil sa vyznačuje veľmi nízkou hmotnosťou a pohonom prednej nápravy z 2 elektromotorov umiestnených priamo v kolesách. Celkový výkon oboch motorov je 72 kW a umožňuje vozidlu vyvinúť maximálnu rýchlosť 150 km/h. Batérie sú umiestnené v hliníkovej konštrukcii, ktorá tvorí podvozok vozidla. Využívajú priestor, ktorý vo vozidlách s klasickým spaľovacím motorom zaberajú výfuk a potrubia (cca 10 cm pod podlahou vozidla). Vynásobenie tejto výšky a plochy podvozku poskytuje oveľa väčší priestor pre umiestnenie batérií ako poskytujú klasické vozidlá prebudované na elektrický pohon. Pretože batérie sú umiestnené pod podlahou vozidla, zostal vnútorný priestor rovnaký ako v klasickom vozidle. Navyše ťažké, nízko umiestnené batérie znamenajú posunutie ťažiska vozidla smerom nadol a veľké zvýšenie jeho stability.
Dobitie batérie na plnú kapacitu je možné za 5 hodín, pri rýchlom dobíjaní na špeciálnych staniciach však trvá len 15 minút. Toto 3,3 metra dlhé (1,2 m široké a 1,4 m vysoké) vozidlo je určené pre 2 dospelé osoby  a jedno dieťa. Spotreba energie 68,5 Wh/km zodpovedá spotrebe 2 litre benzínu na 100 km pre porovnateľné vozidlo tejto kategórie. Pri konštantnej rýchlosti 40 km/h má Luciole dojazd 290 km. Zaujímavosťou je, že na zadnom spojleri a na streche vozidla sú  umiestnené slnečné články, ktoré pri bežnej úrovni slnečného žiarenia umožňujú vozidlu prejsť v priemere asi 1000 km za rok.
 
 

Technické parametre Luciole sú uvedené v nasledujúcej tabuľke:


 

 Elektromobil firmy Nissan

Elektromobil firmy Chrysler

HORE